Udstillingskalender

Galleriet


Industrien


Bredgade 73-75


5560 Aarup


Udstillinger:

2019

December         Stort i Småt                  Mange kunstnere udstiller Miniværker

 

 

November        Lokalhistorisk Arkiv       Udstilling

 

 

Oktober           Jacob Herskind             Maleri og Skulptur     www.jacobherskind.dk

 

 

September      Anette Mathiesen          Maleri                        mail: janmat1212@hotmail.com

                      Birte Hartvig                Træ og flet i Pil          mail: bvhartvig@mail.dk

 

August            Freddy Østergaard         Ler, skulpturer           www.freddysejer.wixsite.com

                      Knit`n Jazz                   Strikkerier                  mail: mp@mphavedesign.dk

 

Juli                  Sommerferie

 

 

Juni                Lis Klein                        Maling                       mail: lis@lisklein.dk

                      Maria Damgård Møller    Sølvsmykker              www.mdmjewellery.com

 

Maj                 Birgit Mau                     Akrylmaleri                 www.birgit-mau.dk

                      Astrid Schmidt               Keramik NOMA           mail: astridsch17@gmail.com

 

April               Knud Erik Bødker            Foto                           www.keal.foto.

                      Søren Dyrup                  Træskulpturer             www.malerensoerendyrup.dk

                      

Marts               Lis Drud                       Maleri                         mail: lisdrudjensen@gmail.com

                      Per Sepstrup                 Trædrejning                www.kreativtraedrejning.dk 

 

                      

Fernisering   7. Februar 2019  kl. 17.00

 

                   Christine Beelaerts         Akvarel Akryl               mail: c.beelaerts@live.dk       

                   Birgit Marie Kjær            Keramik                      www.bmkjaer.dk

 

 

 

Januar             Reila Frost                     Maleri                           www.reila.dk

     Robert Jacobsen             Bronzeskulpturer          www.robertjacobsenskulptur.dk

 

 

 

2018

December      "Stort i småt"                  Udstillig af mange kunstnere

 

 

November      Lokalhistorisk arkiv

 

      

Oktober          Charlotte Niemann          Tegning og akryl        www.cniemann.dk

 

                      Helle Birck Mikkelsen       Glas                         mail: hellebirck@outlook.dk

 

 

September      Alice Frost                      Tekstilbilleder           www.af-tekstilbilleder.dk

                      Tendai Tega                    Skulpturer, metal      www.metalart.dk

 

August             Lone Ertbølle                  Maleri og Grafik         mail: lonelykke@pedersen.mail.dk

                       Anna Stinna                   Knit og Jazz

                       Marie Louise                   Strikkerier                 mail:mp@mphavedesign.dk

 

Juli                  Ferie

 

Juni                Jette Møller                     Maleri                         www.123hjemmeside.dk/jmart/

      Kirsten Østerby               Skulpturer moseeg      www.moseegskulptur.dk

 

Maj                 Jens Trapp                       Maleri                       www.jenstrapp.dk

      Trine Maria Høy               Bronzeskulpturer        www.tmh-kunst.dk

 

April              Jens Jørgen Poulsen         Tegning, akavarel         www.jjpenselstreg.dk

                     Lotte Skads                    Glas                             mail: lotteskads@hotmail.com

 

Marts             Carl Henning Aarsø         Tusch og moselud         www.sulegaarden.dk

 

Februar          Anni-M Juhl Jørgensen      Maleri                         www.galleria9.dk

     Bente Klindt                    Smykker Sølv/Kobber   www.klindtsmykker.dk

 

Januar           Charlotte Hammershøj      Maleri og keramik         www.charlottehammershoej.dk

 

                                                                                                                                                                                                                                                                              

2017

 

November        "Stort I Småt",          Specialudstilling

 

November         Ingen udstilling         Lokalhistorisk arkiv udstiller

 

Oktober             Margit Elmelund        Maleri                       www.m-elmelund.dk

Karin Löwenstein      Raku keramik             www.karin-lowenstein.dk

 

 

September      Leonoore Liiva             Maleri og skulpturer    www.liiva.dk

 

August              Ellen Packroff            Maleri                               mail: ellenpackroff@gmail.com

                        Grethe Indahl           Keramik

 

Juni                  Ole Wettergren          Grafik og Skulpturer    www.wettergren.dk

 

Maj                   Elsebeth Rask           Akvarel / akryl            www.e-beth.dk

Dorthe Lysemose      Bronzeskulpturer        mail: dlysemose@ofir.dk

 

April                  Gitte Skovmand        Maleri                         www.gitteskovmand.dk

Lisbeth Krag Olsen   Skulpturer, marmor      www.lisbethkrag.dk

 

Marts                 Ernst F. Pedersen     Skulpturer i træ          www.ernstpedersen.dk

                         Michael Grønlund     Maleri                         www.mgart.dk

 

Februar            Stefan Herrik           Grafik skulpturer         www.stefanherrik.dk

 

Januar               Mette Fischer           Skulptur Bronce     Mail: mette-fischer@hotmail.com

                         Lisbeth Aare            Maleri                     www.galleriasger.dk   

 

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^  2017 ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

 

2016

 

December         Stort i Småt   -   Multiudstilling af mange kunstnere

 

November         Ingen udstilling

 

Oktober            Inga Floutrup Andersen  -  Grafisk tryk

                       Erling Tingkjær  -  Bronceskulpturer

 

September       Annie Benjaminsen  -  Maleri

                       "Glasskårene" v. Pernille, Tanja, Maria og Jette

 

August            Anne Kristine Klingenberg  -  Billleder til væggen

                     Kirsten Birkedal Wagner  -  Pottemager og Rakukunst

 

Juni                Ingeborg Bendixsen   -   Maleri

                     Margrethe Christensen  -  Stenhugger, Skulpturer i granit

 

Maj                Elly Pedersen    -   Keramik

                     Bente Ekander   -   Maleri, bronceskulptur.

 

April               Elise Andersen   -   Malerier.

                      Elin Sonne   -   Glas, keramik, smykker, maleri. 

        

Marts             Hjørdis Plato   -   Klip og tegning

                     Helle Fabricius  -  Nøgenraku og stentøj

 

Februar          Troels Trier   -   Malerier, skulpturer og keramik.

Se TV klip fra udstillingen på www.tvdot.dk

 

Januar            Hardy Ernst  -   Tryk, eventyrlige mytologiske figurer.

 

 

2015

 

December     Stort i småt, udstilling med 27 kunstnere med små kunstværker

 

 

Oktober         Mette Hansen, vævning og akvarel

                    Jeanette Thorup, maleri og grafik, www.jeanettethorup.dk

                    Mette Rubin, grafik, www.sn-rejser.dk

                    Kate kanstrup Nielsen, Ruka keramik

 

September     Else og Jørgen Hinke, maleri, www.sak.dk

                    Anette Filtenborg Jensen, Husby, Rua keramik, tlf. 26531519

 

August          Ib Pedersen, maleri, www.artmodern.dk

                    Bent Laursen, skulptur, tlf. 75853828

 

Juni               Eva Brandt, Glamsbjerg. Maleri.  Tlf.: 23695501

                    Ingvard Hansen, Skulpturer Bronce   

                

 

Maj                Gunhild Brink, Odense. Akvarel. www.gunhild-brink.dk

 

April              Jørgen og Gytte Thykjær, Tlf.: 40148801   www.thykjaer-kunst.dk

 

Marts             Marion Strandgaard, Nørre Aaby, Maleri.  Tlf.: 27211947

                     Pauline Drud, Keramik.

 

Februar          Helge Roslind, Aarup. Akvarel.   

                     Elly Pedersen, Aarup. Keramik. www.ellypedersen.dk

 

Januar          Inger Olsen, Turup. Kultegninger. Tlf.: 64791269

                    Kristen Østerby, Skulpturer i moseeg, Tlf.: 66175944/29805693     www.moseegskulptur.dk         

 

2014

December      "Stort I Småt"  22 kunstnere viser deres værker.

 

Oktober         Merete Buch, Maleri.  www.123hjemmeside.dk/buchklanen/

 

September     John Hansen, Assens. Maleri.  www.gallerihansen.dk

                     Sonja Blytsø, Aarup. Keramik. Tlf.: 64433113

 

August           Hanne Møllegaard, Ebberup. Maleri.

 

                     Glasmagerne, Middelfart. www.glasmagerne.dk/kontakt/

Juni               Niels Agernæs, Vissenbjerg, Maleri.  Tlf.: 64471549

 

Maj               Finn Larsen, Odense, Maleri.  Mail: fikila@hotmail.dk

 

April              Kathrine Sørensen, Agedrup, Maleri.  Mail: kaths@mail.dk

 

Marts            Anette Lind, Langeskov. Maleri  Mail: anette-lind@mail.dk

                    Nils Heiden, Aarup. Skulpturer i sten. Mail: heidens@get2net.dk

 

Februar         Birthe Petersen (Malerier) www.kunstsite/kunstner/

                    Anni Ellegaard (Keramik og Stentøj) Mail:anniellegaard@me.com

 

Januar          Birgit Mau, Middelfart, Malerier.  www.birgit-mau.dk.

 

2013

December     Susanne Kofoed m/Smykker og Forskellige kunstnere m/miniaturemalerier og keramik.

 

November     4. klasse fra AArupskolen, Sten og Huse.

 

Oktober        Ulla Storm, Malerier, og Kirsten Hørsman, Keramik. www.storm-kunst.dk

 

September    Axel Tornøe, Fotokunst. Mail: aetornoe@mail.tek.dk

 

August          Højfynspigerne, Malerier. Mail: birgit@birgitfallesen.dk

 

 

MICA - fonden